Fotovæg forsvarsministre.

Fotovæg med tidligere forsvarsministre. Foto: Alsing.

Forsvarsministre siden 1905

Trine Bramsen 27/6-2019
Claus Hjort Frederiksen 28/11-2016 - 27/6-2019
Peter Christensen 30/9-2015 - 28/11-2016
Carl Holst 28/6-2015 - 30/9-2015
Nicolai Wammen 09/08-2013 - 28/06-2015
Nick Hækkerup 03/10-2011 - 09/08-2013
Gitte Lillelund Bech 23/02-2010 - 03/10-2011
Søren Gade 24/04 2004 - 23/02-2010
Svend Aage Jensby 27/11 2001 - 24/04 2004
Jan Trøjborg 21/12 2000 - 27/11 2001
Hans Hækkerup 25/01 1993 - 21/12 2000
Knud Enggaard 03/06 1988 - 25/01 1993
Bernt Johan Collet 10/09 1987 - 03/06 1988
Hans Engell 10/09 1982 - 10/09 1987
Poul Søgaard 01/10 1977 - 10/09 1982
Orla Møller 13/02 1975 - 01/10 1977
Erling Brøndum 19/12 1973 - 13/02 1975
Orla Møller 27/09 1973 - 19/12 1973
Kjeld Olesen 11/10 1971 - 27/09 1973
Knud Østergaard 17/03 1971 - 11/10 1971
Erik Ninn-Hansen 02/02 1968 - 17/03 1971
Victor Gram 15/11 1962 - 02/02 1968
Poul Hansen 23/05 1956 - 15/11 1962
Rasmus Hansen 30/09 1953 - 23/05 1956
Harald Petersen 30/10 1950 - 30/09 1953
Rasmus Hansen 13/11 1947 - 30/10 1950
Harald Petersen 07/11 1945 - 13/11 1947
O. Bjørn Kraft 05/05 1945 - 07/11 1945
S. Brorsen 08/07 1940 - 05/05 1945
Alsing Andersen 04/11 1935 - 08/07 1940
Th. Stauning 31/05 1933 - 04/11 1935
H.P. Hansen 24/11 1932 - 31/05 1933
L. Rasmussen 30/04 1929 - 24/11 1932
S. Brorsen 14/12 1926 - 30/04 1929
L. Rasmussen 23/04 1924 - 14/12 1926
S. Brorsen 09/10 1922 - 23/04 1924
K. Berntsen 05/05 1920 - 09/10 1922
M.P. Friis 05/04 1920 - 05/05 1920
H. Konow 30/03 1920 - 05/04 1920
P. Munch 21/06 1913 - 30/03 1920
K. Berntsen 05/07 1910 - 21/06 1913
C. Krabbe 28/10 1909 - 05/07 1910
L. Holstein-Ledreborg 18/10 1909 - 28/10 1909
I.C. Christensen 16/08 1909 - 18/10 1909
N. Neergaard 12/10 1908 - 16/08 1909
I.C. Christensen 14/01 1905 - 12/10 1908

Sidst opdateret 27. august, 2020 - Kl. 11.38

Nødvendige (vis detaljer)

  • Systemcookies Episerver

Intern statistik (vis detaljer)

  • Siteimprove

Tredjeparts (vis detaljer)

  • Twitter
  • Google